Osam navika koje ti ne pomažu kod učenja

Nervira te kad znaš da učiš svaki dan, a onda drugarica koja je jednom pročitala lekcije dobije bolju ocenu od tebe? Iako možda sediš i držiš knjigu nekoliko sati dnevno, problem je verovatno u tvojim navikama za koje misliš da ti pomažu, a zapravo rade suprotno.

Dakle, vreme je da preispitaš svoje navike i prestaneš da zavaravaš samu sebe. Ovo su definitivno navike koje ti nikako ne pomažu kod učenja.

1. Svi markeri u boji ovoga svetu neće ti pomoći

Imaš sve nijanse roze, žute i zelene, a naradžasti marker rezervisan je za ekstra važne stvari. Imaš i debele i tanke flomastere, kao i hemijske u boji. Imaš čak i drvene boje u slučaj da markeri prestanu da pišu. Sve je spremno i svaka stranica u knjizi je podcrtana za nekoliko nijansi boja. Priznaj sama sebi da možeš podcrtavati do mile volje ako nisi koncentrisana na učenje.

2. Učenje sa drugovima

Ovo se uvek čini kao dobra ideja, zar ne? I na kraju završite s pizzom u rukama i gledate neke klipove na YouTubeu. I ništa od učenja za kontrolni. Jedina dobra opcija je da svako nauči za sebe i onda se samo propitujete zajedno. Svako ima svoj tempo učenja, a učenje u grupi zahteva puno prilagođavanja i nije baš najbolji metod.

3. Zapisuješ sve što profesor govori

Naravno da je poželjno hvatati bilješke, ali ne moraš zapisati baš svaku reč. Puno puta je važnije shvatiti poentu gradiva. Biće ti teže da shvatiš gradivo ako imaš zapisanu gomilu ponekad nepovezanih rečenica nego da si na času probala da shvatiš o čemu je tu zapravo reč.

4. Čitanje gradiva pre samog testa

Spremna si za, učila si i do testa te deli još nekoliko školskih časova. Najgora stvar koju možeš napraviti je ono besomučno ‘ponavljanje’ u zadnji čas. Ako si spremna, uzmi mobilni i sufruj po netu, jer ćeš se samo dovesti do ludila s ‘nekim novim’ podacima koje možda nisi ranije primetila.

5. Ne uči napamet

Naravno da moraš znati definiciju molekula ili znati tačno kako ide Pitagorina teorema, ali ponekad je važnije znati objasniti stvari svojim rečima. Može se dogoditi da samo nabubaš napamet nešto, a u testu se ne traži definicija već primena na nekom primeru.

6. Ne uči na jednom mestu

Iako je dobro da imaš radni sto i da si napravila lepo organizovano mesto za učenje, ponekad je dobro promeniti mesto za učenje. Može to biti i krevet ili klupa u parku ili biblioteka, ali ponekad nam mozak jednostavno bolje radi u nekom novom okruženju.

7. Kombinuj metode učenja

Ako učiš samo pomoću podcrtavanja po knjizi, pokušaj isprobati nešto novo. Napravi odrednice, kartice s pitanjima ili napiši svoje beleške. Mozak voli promene i možda shvatiš da ti neka metoda čak više odgovara.

8. Ako ne ide – ne forsiraj se

Imamo dana kad jednostavno ne možemo učiti. Sedimo, čitamo, listamo – ne ide. Jednostavno nemoj se forsirati ako ne možeš. Taj dan radi nešto drugo umesto da bez veze sediš za stolom i ne radiš ništa. Samo ćeš se iscrpiti . A s druge strane, ako odeš na kafu ili pogledaš film, možda se opustiš i učenje će ti ići lakše.

Foto: Guliver Thinkstock

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.