SOS: Kako do vize za Ameriku?

Dragi Hej, htela sam da ti postavim nekoliko pitanja o američkom načinu života. Htela bih što brže da mi odgovorite na sajtu pošto nisam u prilici kupiti časopis:
1. Da li postoji opcija da se za stalno živi u Americi, bez udavanja za Amerikanca samo zbog državljanstva?
2. Kako protiče razgovor u ambasadi? Koliko to košta, i da li se razgovor vodi na engleskom jeziku? Koja ti pitanja postavljaju? Da li je tačno da mali broj ljudi dobije vizu?
3. Da li se razmena učenika u Americi i Crnoj Gori može raditi u srednjoj? Ako može, da li se i to plaća, da li imaš studentski dom ili živisšu stanu sa nekom porodicom?
4. Ako završim fakultet u Crnoj Gori, a želim da se zaposlim u Americi i tamo da radim, da li oni računaju školovanje odavde?
5. Ako ovde položim vozački, da li se vozačka iz Crne Gore računa tamo? Ili opet moram da polažem vozački ispit?
Želela bih da mi što pre odgovorite…Hvala vam unapred!!!

SAVET: Mi ti možemo dati odgovore na neka pitanja, ali za detaljnije i preciznije informaicije je najbolje da odeš sa roditeljima u agenicije koje se bave razmenom učenika, kao i u samu ambasadu. Šansa za stalni život tamo uvek postoji, ali je ceo proces dobijanja vize ponekad vrlo komplikovan. Potrebno je da ispuniš mnogo uslova koji su zahtevani kako da bi uopšte i predala papire za vizu. Što se tiče razgovora u ambasadi, pre zakazivanja takvog razgovora, oni bi ti objasnili šta je sve potrebno za to, kako razgovor izgleda i slično. Za početak je najbolje da pokušaš sa programima razmene učenika. Crna Gora ima program razmene za srednjoškolce, i o tome ćeš više saznati ako na internetu ukucaš npr “program razmene učenika u americi crna gora”. Program se plaća, uglavnom na rate, ali nimalo nije jeftin. Najeftini programi nisu ispod 5-6 000 američkih dolara. Što se tiče smeštaja, uglavnom se srednjoškolci smeštaju u porodice koje učestvuju u programu razmene. Kada je reč o zapošljavanju u Americi, potrebno je da dobiješ radnu vizu da bi tako nešto bilo moguće. Ako želiš da iskoristiš diplomu koju stekneš kod kuće, moraš da platiš nostrifikaciju – prevođenje diplome i overavanje da je validna. Slično je i u slučaju vozačke dozvole – najverovatnije ne bi morala ponovo da polažeš, ali bi morala da priložiš mnogo papirologije kako bi tamo mogla da voziš. U svakom slučaju, ponavljamo da je najbolje da odeš sa roditeljima do ambasade npr. i dobiješ detaljnije informacije o svemu što te zanima.

Imaš li pitanje za rubriku “S.O.S.”? Pošalji ga na našu e-mail adresu hej@color.rs (u subject stavi “za S.O.S.”), a mi ćemo se potruditi da ti odgovorimo na sajtu ili u časopisu! Molimo vas samo da postavljate što preciznija pitanja, kako bismo mogli da vam pomognemo.

Autor: Milica Šimonović
Foto: Guliver Thinkstock

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.