SOS: Novi grad, nova škola

Pozdrav, imam problem i želila bih da vam se obratim. Ove godine sam se preselila u drugi grad i ovde upisala prvu godinu srednje škole. Upisala sam najjaču gimnaziju u gradu što su više htjeli moji roditelji, ali nekim dijelom i ja, jer mogu fax koji želim upisati bez problema. Međutim, išla sam u jako slabu osnovnu, malo su tražili od nas i ništa nismo praktično ni učili i ja ni nemam znanje iz osnovne. Jedva se snalazim ovde i preteško mi je. Učim mnogo i imam za sada prilično dobre ocjene, ali je stvarno iscpljujuće. Učim dan i noć, nemam vremena ni za šta drugo. Stalno se nerviram i plašim se da ću da padnem iz dva predmeta. Koliko god da učim ne mogu da dobijem pozitivnu. Sad, pošto ja posle srednje ne planiram ništa drugo upisati nego neki umjetnički fakultet, upisala bih ili modni dizajn ili režiju. Ne znam zašto bih se patila u gimnaziji. Razmišljam da se prebacim u likovnu školu, jer mi to jako dobro ide, ali se plašim da posle nje neću moći upasti na fax za modni dizajn. Molim Vas pomozite mi, ne znam šta da radim.

SAVET:  Probaj sebe da razumeš malo više. Tek si se preselila u novi grad i to je velika promena. Potrebno je vreme da se adaptiraš na nov život u gradu. Preko svega upisala si srednju školu koja od tebe zahteva puno rada i učenja. Pokušaj malo manje da brinep oko ocena sad na početku godine, kako ne bi stvorila otpor prema nekim predmetima, nastavnicima ili samoj školi. Imaš dovoljno vremena da uspeh na kraju godine bude što viši. Važno je da vredno radiš kao što sada činiš, iako imaš poteškoća u savladavanju dva predmeta. Gimnazije od svih učenika traže da više rade i uče bez obzira iz kakve su osnovne škole izašli. Čini ti se kao da nemaš “kondicije” u učenju, a ona se stiče samo učenjem i nikako drugačije. Takođe, ukoliko ti neki predmeti ne idu potraži pomoć drugara iz razreda ili porazgovaraj sa roditeljima oko angažovanja nekog nastavnika koji bi ti pomogao da brže shvatiš gradivo. Ovo je pomoć oko učenja i privikavanja na nove školske obaveze.
Drugi deo pisama odnosi se na odabir škole i tvoje preispitivanje da li je gimnazija prava škola za tebe. Ovo možeš rešiti jedino tako što ćeš otvoreno popričati sa roditeljima o svemu. Zatraži od njih pomoć. Pokušajete ponovo da razmotrite kako da tvoje školovanje bude što uspešnije, jer od toga najviše zavisi upis na željeni fakultet. Škole su tu da ti pomognu da postaneš stručnjak u oblasti koja te interesuje i za koju imaš talenta. Gimnazija daje prohodnost na sve fakultete ukoliko imaš visok prosek ocena, a umetničke škole za razliku od gimnazije pohađaju đaci koja vole umestnost i većina ima odličan uspeh. U tim školama focus je na razvijanju i usavršavanju umetničkih veština (crtanje, slikanje, itd.). U gimnaziji obrazovanim planom i programom to se ne dobija, ali se može nadoknaditi privatnim čaosvima i kursevima. Ono što je sigurno jeste da su se tvoji roditelji vodili idejom da dobiješ dobro obrazovanje. Pitanje je šta ti misliš da bi tebi najviše odgovaralo?

Imaš li pitanje za rubriku “S.O.S.”? Pošalji ga na našu e-mail adresu hej@color.rs (u subject stavi “za S.O.S.”), a mi ćemo se potruditi da ti odgovorimo na sajtu ili u časopisu! Molimo vas samo da postavljate što preciznija pitanja, kako bismo mogli da vam pomognemo.

Priredila: psihoterapeut Tanja Dobrić Brankov

Foto: Getty Images/Guliver

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.