Šta sve možeš s loptom?

Mnogo pre računara i telefona, YouTubea i Instagrama, bila je lopta, prva igračka u svakom odrastanju. Bilo je to pre gojaznosti, kao najvećeg problema javnog zdravlja koji se pojavio u 21. veku. Epidemiji gojaznosti doprineli su brojni uzročnici – od neadekvatne ishrane, do nedovoljne fizičke aktivnosti i pojave novih tehnologija, koje su doprinele da čovek bude sve manje fizički aktivan.

Poslednji podaci govore da je gotovo svako treće dete u Srbiji gojazno, što dovodi i do mnogih drugih zdravstvenih problema, a da bi se ukazalo na važnost borbe protiv gojaznosti, najveće svetske organizacije u svojim preporukama navode važnost uključivanja svih segmenata društva i organizovanih akcija u školama, sportskim klubovima, organizacijama i institucijama.

Kod nas, kao i u svetu u rešavanje ovog ozbiljnog globalnog problema uključile su se mnoge kompanije svojim programima za borbu protiv gojaznosti. Brojne inicijative dolaze iz različitih biznis sektora, a doprinos izradi Nacionalnog programa za prevenciju gojaznosti kod dece i odraslih, koju sprovodi Ministarstvo zdravlja Republike Srbije podržale su brojne kompanije i prehrambeni proizvođači.

Podrška kreiranju svesti o važnosti bavljenja sportom stigla je od kompanije Marbo Product, članice PepsiCo grupe koja je najavila donaciju više od 7000 lopti za fudbal, košarku, odbojku i rukomet svim osnovnim školama na teritoriji Srbije, odnosno preko 15000 lopti za region Balkana. Kompanija je za potrebe ove društveno-odgovorne kampanje iskoristila marketinšku snagu svog brenda Chipsy u okviru kampanja „Pokaži fudbalsku strast“, a važnost projekta prepoznao je i proslavljeni reprezentativac Dejan Stanković koji promoviše donaciju. Uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, lopte će stići do više od 1200 škola na teritoriji Srbije. Pored Srbije, lopte će stići i u sve osnovne škole u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, čime će osnovci iz celog regiona dobiti priliku da se oprobaju u timskim sportovima poput fudbala, košarke, odbojke i rukometa.

Pored doprinosa zdravim životnim stilovima, donacija lopti za ekipne sportove mogu imati efekta i na mnoge druge aspekte pravilnog psiho-fizičkog razvoja, timskog duha, učenju pravilima fer pleja, koordinaciji i oslobađanju stidljive dece u kontaktu sa drugarima, čime će postati deo tima i u isto vreme jačati mišiće celog tela. I ne samo to, donacijom lopti promovisaće se zdrav navijački duh i prave sportske vrednosti. Od lopte kao prve igračke do rekvizita za zdrav i pravilan razvoj dece i mladih, zaista neprocenjiv doprinos.

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.