#mtsTeenTalk – Maja Knežević: Hejter je čovek koji brine isključivo o sebi

Pre pet godina rodila se ideja o konferenciji koja će biti posvećena tinejdžerima i tako je nastao čuveni “Teen Talk”, koji iz godine u godinu pomera granice.

Ove godine se družimo i razmenjujemo ideje, mišljenja, postavljamo pitanja i dajemo odgovore na njih 23. novembra u Domu omladine, u Beogradu. Pokrovitelj konferencije je mts i ponosni smo što ćemo zajedno sa njima pokušati da odgovorimo na mnogobrojna pitanja koja muče današnje tinejdžere.

Konferenciju će otvoriti ministar omladine i sporta, Vanja Udovičić, a tokom dana ćemo razgovarati o različitim temama, među kojima su: obrazovni sistem i dualno obrazovanje, cyber nasilje i njegove posledice, kada i kako preživeti prvi poljubac, vezu, seksualni odnos, ko su hejteri i zašto su danas toliko popularni, zamke bulimije, anoreksije i drugih poremećaja ishrane, kao i o virtuelnom svetu, društvenim mrežama, influenserima…

Na panelu Odrastanje pod pritiskom” sa nama će biti Maja Knežević, PR i roditelj Stefanu, Relji,  Nikoli i Jani. 

Kakvi su to pritisci pod kojima danas žive tinejdžeri i tinejdžerke?

Pritisci savremenih tinejdžera mogu da se posmatraju iz više uglova.
Prvi, pozitivniji je da ambiciozniji žive u stalnom grču od mogućeg neuspeha i pored svog truda, da to neće biti dovoljno za upis u željenu školu, fakultet, stalne želje da se negde ode u bolju budućnost. Dodir svakodnevice, koja ne daje skoro nikakav optimizam. Pritisak sredine koja nameće dokazivanje kroz materijalne stvari što se javlja već u nižim razredima, prepoznatljiva odlika svakog društva koje zanemaruje duhovnu dimenziju, nametanje lepote savremenih silikonskih i “nadograđenih” modela, vređanje i otvorena agresija kroz vršnjačko nasilje,

Zašto su “hejteri” popularni i kako se sa tim izboriti?

Hejteri su našli svoj način za skretanje pažnje na sebe i na neki način su postаli supkulturа, Hejter je čovek koji brine isključivo o sebi – svojim potrebama, željama i emocijama, šireći negativnu energiju, grubo zanemaruje emocije sagovornika ili se obraća putem društvenih mreža širim grupama. Vrlo često sagovornik biva iznerviran, ljut i povređen tako da je hejter uspeo svojim ponašanjem, da destabilizuje dotadašnje neutralno ili srećno emotivno stanje sagovornika i oseća se iznutra pobedonosno. Oni su pasivno-agresivne osobe. Način borbe je individualan i zavisi od faktora emocionalne zrelosti i inteligencije, obrazovanja, kućnog vaspitanja, integrisanosti u sredinu… treba ih hejtovati 🙂

Ko su današnji uzori mladima i kako roditelji prema tome treba da se postave?

Stvaranje idola kod dece zavisi od mikro i makro sredine u kojoj se kreću. Rad na uspostavljanju vrednosti mora biti u kontinuitetu od malih nogu, ali za to treba i roditelj da ima “uzemljenje” i opravdani autoritet. Uzore nikad ne treba omalovažavati jer je u nekom trenutku to njihov izbor, kao što je slučaj sa obožavanjem nekih muzičkih zvezda. U slučaju negativnih idola, treba razgovarati, sistematski menjati svest i sliku o uzoru, nikad agresivno i sa nipodištavanjem.

Ukoliko i ti želiš da budeš deo publike, da aktivno učestvuješ u panelima, prijavi se na mail ivana.petrovic@color.rs.

Za više informacija posetite stranicu: www.color.rs/teentalk2017/

Foto: privatna arhiva

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.