Priče o Rimu i Rimljanima

Prestonica Italije, takozvani večni grad, poznat je po svojoj istoriji i kulturi. Postoji mnogo zanimljivosti vezanih za drevne Rimljane i njihov život, a ispod su navedene neke najzanimljivije:

Obići sedam crkvi

Prešli ste sve radnje uzduž i popreko da bi pronašli pravu haljinu za proslavu? U Rimu bi se to reklo “obišao sam sedam crkvi” , a izraz je vezan za pelegrine koji su, pre ulaska u grad, prelazili i po 20km da bi obišli glavne crkve.

Kakva sreća!

Najbolji način da započnete dan u starom Rimu bio je da, nakon što napustite kuću, prva osoba koju sretnete bude sveštenik, beli konj ili…grbavac.

Cin cin!

Kako su nazdravljali Rimljani? Pili su onoliko čaša vina koliko slova sadrži ime odabrane osobe.

Pazi da se ne sapleteš! 

Ko još ne zna za običaj da se mlada prenosi preko kućnog praga? Ipak, manje je poznato da ova tradicija potiče baš iz starog Rima, i plod je sujeverja. Stari Rimljani su verovali da, ako se mlada saplete, to znači da je bogovi nisu izabrali za tu kuću.

Crna mačka, ili ipak pas?

Verovali su da videti crnog psa kako ulazi u kuću donosi nesreću.

Brza hrana

Jesti na ulici nije nešto što se razvilo tek u poslednjih par decenija. “Take-away” restorani su postojali i u drevnom Rimu, bili su okrenuti ka ulici da bi ljudi mogli prići i uzeti hranu. Samo u Pompeji ih je bilo oko 200. Većina stanovništva nije imala kuhinje ili trpezarije, dakle u kući su retko kuvali i jeli. Ulice Rima su takođe bile pune pokretnih prodavaca koji su prodavali raznu hranu.

Ćaskanje u toaletu

Javni toaleti su u doba drevnih rimljana ličili malo i na dnevni boravak (iako ne baš tako čist). U javnim kupatilima su sedišta bila postavljena veoma blizu, da olakšaju razgovor ljudima. Arheolozi su na mestima gde su bili javni toaleti pronašli i razne novčiće koji su im ispadali iz džepova dok su ćaskali.

Bazen u Koloseumu

Osim raznih igara, u Koloseumu su se održavale i naumachie, bitke brodova, koje ipak nisu imale toliku popularnost koliko borbe gladijatora. Voda je izlazila iz unutrašnjih bunara i cevi ispod tribina a da bi se napunila čitava arena bilo je potrebno oko 7 sati.

Vrata pakla

Zbog popularnih borbi gladijatora, Koloseum je došao na loš glas. U jednom trenutku zvali su ga jednim od šest vrata pakla, jer je tu umiralo na hiljade ljudi. Postoje priče da su se kasnije pojavili razni vračevi koji su koristili bilje koje je raslo na tom prostoru, jer je imalo magična svojstva.

Foto: Guliver Thinkstock

 

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.