Zašto se slavi Noć veštica?

U SAD, ali u poslednjih nekoliko godina, i u većini zapadnog sveta, proslavlja se 31. oktobar, poznat kao Noć veštica odnosno Halloween.

Tog dana, ljudi se maskiraju, ukrašavaju kuće, prave duboreze od bundeva i idu od kuće do kuće u potrazi za slatkišima. A da li znaš kako je ovaj praznik nastao i šta se tačno proslavlja?

Istorija Halloweena

Noć veštica (engl. Halloween – Helovin, IPA: [ˌhæləʊˈiːn]) svetkovina je koja se obeležava 31. oktobra, noć uoči praznika Svi sveti koja se slavi u zapadnohrišćanskoj tradiciji.  Ovaj praznik predstavlja početak trodnevnog obeležavanja Allhallowtide, vreme u liturgijskoj godini posvećeno sećanju na mrtve, uključujući svece, mučenike i sve vernike.

Veruje se da većina tradicija vezanih za Noć veštica potiče od keltske svetkovine žetve ali neki misle da je Noć veštica nastala samostalno kao isključivo hrišćanski praznik.

Najčešće aktivnosti koje obeležavaju ovaj praznik su: maskenbali, pravljenje lampe od tikve, gledanje horor filmova, čitanje strašnih priča. Deca idu od vrata do vrata, traže slatkiše i uzvikuju „trick or treat“ („smicalica ili poslastica“, u slobodnom prevodu „dajte nam slatkiše ili ćemo inače biti primorani da uradimo nešto nevaljalo“).

Irski imigranti su verziju ove tradicije preneli u Severnu Ameriku u 19. veku. Noć veštica se proslavlja u SAD, Irskoj, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu, Švedskoj, Porto Riku, Japanu, Novom Zelandu i u nekim delovima Australije.

Izvor: Vikipedija

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.