#mtsTeenTalk2018 – Gordana Plemić: Treba malo da zastanemo, da naučimo da razgovaramo, a pre svega da naučimo da slušamo jedni druge

Prvi Teen Talk održan je 2013. godine i mnogi nisu verovali da ovakva konferencija ima potencijal, ali na sreću svih tinejdžera i onih koji veruju u njih družimo se 20. novembra u Domu omladine na šestom po redu Teen Talku.

Pokrovitelj konferencije je zadovoljstvo kompanija Telekom Srbija sa brendom mts i ponosni smo što ćemo zajedno sa njima pokušati da odgovorimo na mnogobrojna pitanja koja muče današnje tinejdžere.

Konferenciju će otvoriti gradonačelnik Beograda, Prof. dr Zoran Radojičić, a tokom dana ćemo razgovarati o različitim temama.

Prvi panel je po običajnu posvećen roditeljima i deci, a ovogodišnji nosi naziv “Iz (tupog) roditeljskog ugla…”. Roditelji tinejdžera će pričati o svojim strahovima, nedoumicama i kako je to svakodnevno se nositi sa tinejdžerima u kući, a među panelistima će biti i Gordana Plemić, direktorka Udruženja Roditelj i majka troje dece.

Predstavite nam ukratko organizaciju ispred koje učestvujete na konferenciji Teen Talk?

– Udruženje Roditelj osnovano je 2006 godine. Osnivači udruženja su roditelji koji su iz ličnih iskustava prepoznali potrebu za sistemskom i efikasnom podrškom roditeljstvu u našoj zemlji. Pre svega nastojimo da pružamo kontinuiranu podršku roditeljima u borbi za ostvarivanje svojih prava i rešavanju mnogobrojnih problema, ali i da ih motivišemo da postanu aktivni građani koji se udružuju i zajedničkim snagama zastupaju prava roditelja, dece i porodice i bore se za bolje uslove.

Posmatrajući svet oko nas nekako nam se čini da je deci danas mnogo teže da se “snađu” u procesu odrastanja. Da li delite naše mišljenje i kako im možemo pomoći da tom putu odrastanja?

– Mislim da u današnje vreme je teže i deci da se snađu u procesu odrastanja i roditeljima u procesu roditeljstva. Previše je informacija oko nas, od kojih su neke dobre i potrebne da nam svima olakšaju život u kom jesmo, ali ima i mnogo zbunjujućih. Društvo u kom živimo očekuje mnogo od svih nas, da se pokažemo i budemo uspešni na svim poljima pa iz toga nisu izuzeta ni deca .
Baš zbog toga mislim da treba svi malo da stanemo i zastanemo, da naučimo da razgovaramo, a pre svega da naučimo da slušamo jedni druge. Svakodnevno u moru obaveza treba da nađemo vreme samo za našu decu, da pitamo, da razgovaramo, da slušamo, da dajemo podršku, da verujemo i mislim da ćemo tako olakšati jedni drugima ovaj proces obostranog odrastanja a ono što je sigurno povezanost koju tako ostvarujemo je sreća na duže staze.

Da li mislite da danas postoji veći jaz između tinejdžera i njihovih roditelja, profesora, nego kada ste vi bili tinejdžerka?

– Sada kada imam iskustvo nekoga ko je prošao svoje tinejdžerske dane a i roditelj sam dvoje odrasle dece i jednog tinejdžera mogu da kažem da je jaz uvek postojao i postoji .U odnosu na vreme kada sam ja bila tinejdžer i danas kada imam decu u tom dobu dosta se razlikuje. Velikom brzinom su se promenile mnoge stvari, promenilo se i društvo u kom odrastamo, količina informacija kojom raspolažemo pa i sam način vaspitanja. Danas taj jaz možda izgleda mnogo izraženiji ali bih rekla da je to samo nešto o čemu se danas više govori, mnogo više svi zajedno tražimo pomoć, analiziramo situacije u kojima se nalazimo. Smatram da je to svakako dobro i da je to sve jedan proces koji vodi tome da shvatimo da svi zajedno i kroz odrastanje i kroz roditeljstvo učimo jedni od drugih.

Ukoliko i ti želiš da budeš deo publike, da aktivno učestvuješ u panelima, prijavi se na mail ivana.petrovic@color.rs

Za više informacija posetite stranicu: http://www.color.rs/teentalk2018

Priredila: Ivana Grabrović

Foto: privata arhiva

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.