Kako je nastala tradicija zbijanja šale za 1. april?

Nesumnjivo, 1. april je najrasprostranjeniji nereligiozni praznik na svetu. Pored toga što toga dana deca međusobno osmišljavaju šale i spletke , to čine i odrasli ljudi. Kako je ova tradicija započela? Odgovor će vas možda iznenaditi.

Istorija prvoaprilskih šala

Tradicija ovog dana najverovatnije potiče još od starih Rimljana. Naime, oni su proslavljali Hilariju- prolećni  festiva  koji se održavao oko 25. marta. Tada se proslavljao prvi dan godine kada je dan duži od noći. Taj dan, slavilo se igrama, svečanostima, ali i maškarama, kada je plebs imitirao nobles.

Teško je ipak reći da li ova drevna tradicija ima sličnosti sa današnjim prvim aprilom, jer se prvo spominjanje šala na ovaj dan javlja hiljadama godina kasnije- 1686-. godine u Britaniji, kada je biograf Džon Obri opisao prvi april kao “Sveti dan budala” (engl. “Fooles holy day”).

Uskoro, ova tradicija proširila se Evropom, a 1698. godine, na primer, u Londonu se skupio narod kako bi gledao “lavove”, koji se nikada nisu pojavili. Naredni dan, u novinama, opisano je da je u pitanju bila šala.

Dok ne znamo kako je šaljenje za prvi april zapravo počelo, jasno je da je tradicija veoma dugačka i rasprostranjena svuda po svetu.

Izvor: edukacija.rs

Šta ti misliš o ovoj temi? Ostavi svoj komentar!

Tvoja adresa neće biti objavljena.